Эффективность. Рентабельность

21. Сутнісна характеристика та чинники зростання ефективності діяльності підприємства

Ефективність виробництва – це комплекс відбиття кінцевих результатів використання засобів виробництва та робочої сили за певний проміжок часу. Родовою ознакою ефективності може бути необхідність досягнення мети виробничо-господарської діяльності з мінімальними витратами суспільної праці або часу.

Змістове тлумачення – як екномічної категорії визначається об’єктивно діючим законом економії робочого часу. Тому підвищення ефективності виробництва треба вважати конкретною формою вияву цього закону.

Сутнісна характеристика ефективності виробництва (продуктивності ссистеми) знаходять відображення в загальній методології її визначення, формалізована форма якої має вигляд:

Ефективність (продуктивність) = Результати(ефект) / Ресурси(витрати)

Рівень економічної та соціальної ефективності діяльності залежить від багатьох чинників. Класифікація чинників зростання ефективності (продуктивності) виробничо-економічних та інших систем діяльності здійснюється за такими ознаками:

1. Види витрат і ресурсів (джерела підвищення):

— зростання продуктивності праці і зниження зарплатомісткості продукції (економія витрат живої праці);

— зниження фондомісткості та матеріаломісткості виробництва (економія витрат уречевленої праці);

— раціональне використання природних ресурсів (економія витрат суспільної праці).

2. Напрямами розвитку та вдосконалення діяльності:

— прискорення науково-технічного та організаційного прогресу (підвищення техніко-технологічного рівня виробництва; удосконалення структури виробництва, організаційних систем управління, форм і методів організації діяльності, її планування та мотивації);

— підвищення якості й конкурентоспроможності продукції (послуг);

— усебічний розвиток та вдосконалення зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання.

3. Місцем реалізації в системі управління діяльністю:

— внутрішні (внутрішньогосподарські) чинники;

— зовнішні (народногосподарські) чинники.

Внутрішні чинники поділяються на:

1. Тверді — вони мають фізичні параметри і піддаються вимірюванню: технологія; устаткування; матеріали та енергія; вироби.

2. М’які – їх не можна фізично відчути, але вони мають істотне значення для економічного управління діяльністю трудових колективів: працівники; організація та системи; методи роботи; стиль управління.

Зовнішні чинники поділяються на: державна економічна та соціальна політика; інституціональні механізми; інфраструктура; структурні зміни.

22. Доходність, прибутковість і рентабельність виробництва: поняття та особливості обчислення

Доход – це виручка від підприємницької діяльності за вирахуванням матеріальних і прирівняних до них витрат. Загальна величина доходу підприємства включає доход від:

— реалізації продукції, робіт, послуг (обчислюється як різниця між виручкою і матеріальними витратами у собівартості реалізованої продукції).

— реалізація матеріальних цінностей і майна (це різниця між ціною їх продажу і матеріальними витратами на придбання і реалізацію).

— позареалізаційних операцій (здача майна в оренду, товарний кредит, пайова участь у спільних підприємствах тощо).

Прибуток – це та частина виручки, що залишається після відшкодування усіх витрат на виробничу і комерційну діяльність підприємства. Загальна величина прибутку підприємства (валовий прибуток) має тіж джерела, що і доход:

— прибуток від реалізації продукції (обчислюється як різниця між обсягом реалізованої продукції та її повною собівартістю.)

— прибуток від реалізації матеріальних цінностей обчислюється аналогічно доходу, тільки з виручки вираховуються всі витрати, а не тільки матеріальні.

— прибуток від позареалізаційних операцій.

До оцінки фінансово-економічного стану підприємства прибутковості використовують такі показники: Валовий прибуток, Чистий прибуток.

Рентабельність – це відносний показник ефективності роботи підприємства. У загальній формі він обчислюється як відношення прибутку до витрат. На практиці найбільш вживаними є такі види рентабельності: застосованих (інвестованих) ресурсів, виробничих фондів, сукупних активів, власного (акціонерного) капіталу, продукції, певного виробу.

Рентабельність :

1. Активів Ра = [Пз(ч)/Ка]*100;

де Пз(ч)- прибуток чистий загальний;

Ка-середня сума активів.

2. Власного капіталу Рвк = [Пч/Кв]*100.

3. Акціонерного капіталу Рак = [Пч/Как] *100

4. Продукції Рп = [Прн/Срп]*100,

Прн-прибуток від реалізації за певний період.

СРП- повна собівартість реалізованої продукції; або

РП = [Пр/Qобсяг реал пр-ї]*100

5. Одного виробу Рі = [Ці-Сі]/Сі*100,

Ці,Сі — ціна і повна собівартість і –го виробу.

 

Страница КАРТА сайта содержит список всех записей с ССЫЛКАМИ.

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники